
S Tamronom u svijetu dina
Smatram se sretnim što sam ovaj put mogao posjetiti i Namibijsku pustinju u Namibiji, za koju bez sumnje mogu reći da je pravo igralište za fotografe. Najstarija pustinja na svijetu, proteže se u duljini od oko 1600 km duž granice Namibije i Atlantskog oceana, te je za mnoge destinacija s popisa želja. Na ovo putovanje krenuo sam s Tamron G2 24-70 objektivom.
Njeno formiranje duguje se Benguelskoj struji – riječ je o suhoj pješčanoj pustinji u kojoj vjetar stvara dine visoke i do 300 metara. Između crvenih dina protežu se bijele glinene doline i privremena korita rijeka. Najpoznatije atrakcije su čarobna mjesta Sossusvlei i Deadvlei. U bijeloj glini, između crvenih dina, stoje osušena stabla stara između 500 i 900 godina – napuštena i prepuštena vremenu. Čim sam mogao, požurio sam ovamo u jutarnjem svjetlu. Zbog visokih dina sunčevi zraci u to doba još uvijek ne dopiru do svih stabala, što stvara izvrsne sjene, kontraste i boje. Nastojao sam pronaći nove perspektive, a ne samo oponašati „masovne” fotografije koje se mogu pronaći na internetu. Moram priznati da je to bio teži zadatak nego što sam mislio – ali možda sam ipak uspio. Objektiv je odlično obavio svoj posao čak i sa teškim svetlom i kontrastima, čak i kada je bio okrenut prema Suncu.

Prvi put u životu imao sam priliku krenuti na panoramski let iznad pustinje. Srećom, na prozoru aviona nalazio se manji otvor od otprilike 15×15 centimetara koji se mogao otvoriti i kroz koji je bilo moguće fotografirati. Upravo sam ovdje iskusio jednu pametnu i izvrsnu prednost objektiva – sjenilo se može čvrsto pričvrstiti, pa se ni u ovako ekstremnim situacijama ne morate bojati da će otpasti. Naš mali avion često je letio prilično nisko – svega nekoliko desetaka metara iznad dina i drugih zadivljujućih formacija – pa zbog velike brzine fotografiranje nije bilo nimalo jednostavno. Turbulencije i jak vjetar često su bacali naš avion nekoliko metara gore-dolje, tako da bez nevjerojatno preciznog stabilizatora slike u objektivu zasigurno ne bih mogao snimiti oštre fotografije. Tijekom sat i pol dugog leta, najveće iznenađenje za mene bila je raznolikost krajolika. Bilo je nevjerojatno iskustvo kada smo se iznad Atlantskog oceana okrenuli natrag prema Namibu, s nevjerojatnim prizorom kolonija morskih lavova koji su se izležavali na obali ispod nas.
Želio sam testirati svestranost objektiva tako što sam, iako se kod kuće ne bavim astrofotografijom, u zemlji zvijezda ipak odlučio isprobati i to. Afričke ljetne zalaske sunca, u kojima se egzotične oluje sukobljavaju sa sunčevom svjetlošću, također sam uspio zabilježiti s vrha jedne planine. U Nacionalnom parku Etosha, siluete žirafa u svjetlu zalaska sunca odražavale su se na površini vodene jame. Šumovita savana, lokalna agava, sitni uzorci crvenog pijeska i kamenita pustinja – sve su to bile očite teme tijekom mog putovanja.
Tijekom mog putovanja, Tamron 24-70mm f/2.8 G2 pokazao se pouzdanim u svakoj situaciji. Lako upravljiv objektiv s dobrim prihvatom, koji pruža ogromnu pomoć pri snimanju oštrih fotografija – čak i tijekom trešnje na safariju ili panoramskog leta malim avionom. Autofokusni sustav je precizan i brz, tako da ako nemamo dovoljno vremena za ručno fokusiranje, s potpunim povjerenjem možemo prepustiti izoštravanje ovom objektivu. Bilo je pravo zadovoljstvo fotografirati s njim – puno hvala!

Autor: Németh Bálint
TAMRON G2 24-70